GrassRoots
MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus on partneriks rahvusvahelises projektis GrassRoots, mille eesmärgiks on aidata väikeseid ja kohalikke organisatsioone Leedus, Lätis ja Eestis soolise vägivalla ennetamisel, toetades neid ellujäänute kaitsmisel, vägivalla ennetamisel ja koostöös teiste asutustega.
Projekti käigus korraldatakse Leedus, Lätis ja Eestis taotlusvoorud soopõhise ja naistevastase vägivalla vastu võitlemiseks. Peame oluliseks rohujuuretasandil sekkumisi ja eeldame erinevate organisatsioonide koostööd lahenduste leidmiseks vägivalla ennetamisel ja ellujääjate toetamisel. Täpsemad tingimused ja nõuded taotlejatele avalikustame kevadel 2025 siin samal lehel.
Partnerid:
Avatud Leedu Fond (Open Lithuanian Foundation, LT) – juhtpartner
Center for Equality Advancement (LT)
Marta Centre (LV)
MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus (EE)
PROJEKTIST
Projekti eesmärk on vähendada soopõhist vägivalda meie ühiskonnas, mobiliseerides ja võimestades erinevaid vabaühendusi, et need aktiivselt panustaksid selle probleemiga tegelemisse. Projektis osalemine tugevdab vabaühenduste suutlikkust lõimida soolise võrdõiguslikkuse põhimõtteid enda igapäevategevusse, pöörates erilist tähelepanu soopõhise vägivalla ennetamisele. Samuti edendab projekt koostööd piirkondlike vabaühenduste vahel, et ühiselt töötada välja ja ellu viia projekte, mis aitavad kaasa sooliste stereotüüpide muutmisele.
Projekti viiakse ellu Leedus, Lätis ja Eestis perioodil 2024–2027. Seda arendavad ja rakendavad koostöös järgmised organisatsioonid Open Lithuania Foundation (juhtpartnerina) ja Centre for Equality Advancement Leedus, MARTA keskus Lätis ning Naiste Tugi- ja Teabekeskus Eestis. Projekti rahastab Euroopa Liidu Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV-2023-DAPHNE).
MIKS ON SOOPÕHINE VÄGIVALD KOGU ÜHISKONNA PROBLEEM JA VASTUTUSALA?
Soopõhine vägivald on laialt levinud kuriteoliik, millel on tõsised tagajärjed Leedu, Läti ja Eesti ühiskonnale. Leedus moodustavad perevägivalla juhtumid igal aastal ligikaudu 15,1% kõigist registreeritud kuritegudest. Lätis on naistevastase vägivallaga seotud tapmiste (femitsiidi) määr pidevas tõusus ja kuulub kõrgeimate hulka kogu Euroopas. Eestis on koduvägivalla all kannatanud naiste osakaal (64%), ehk kaks korda kõrgem kui Euroopa Liidu keskmine (35%).
Kuigi soopõhine vägivald on levinud kogu Euroopa Liidus, esinevad naistevastase vägivalla ennetuse ja ohvrite kaitse probleemid kõikides kolmes Balti riigis sarnasel kujul. See on seotud ühise ajaloolise ja poliitilise taustaga – nõukogude okupatsiooni ajal käsitleti soolist vägivalda kui perekonnasisest, mida peeti pereliimete eraasjaks, mitte avalikuks probleemiks.
MIS TEEB SELLE PROJEKTI ERILISEKS?
GrassRoots projekt on avatud kõigile vabaühendustele, mis tegelevad inimväärikuse, võrdsuse ja mittediskrimineerimise põhimõtete levitamisega ning vägivalla vastu võitlemise kogemust omavatele vabaühendustele. Oodatud on osalema erineva suuruse ja tegevusulatusega organisatsioonid – alates kohalikest ja piirkondlikest kuni riiklikul tasandil tegutsevate vabaühendusteni.
Esimene projektikonkurss on suunatud eelkõige Leedu piirkondlikele vabaühendustele nende institutsionaalse suutlikkuse tõstmiseks. Suutlikkuse arendamise programm koosneb kahest etapist:
I etapp – koolitused
II etapp – projektitaotluste esitamine ja rahastatud projektide elluviimine
Teine projektikonkurss keskendub huvikaitse suutlikkuse tõstmisele soopõhise vägivalla ennetamiseks ja selle vastu võitlemiseks Leedus, Lätis ja Eestis. Alates 2025. aastast saavad kandideerida riikliku tasandi vabaühendused kõigis kolmes Balti riigis, tingimusel et neil on koostööpartnerid piirkondlike vabaühenduste seas.
AVATUD KONKURSID
Sellel veebilehel avaldatakse kõik GrassRoots projekti raames toimuvad projektikonkursid ning vastavad projektimaterjalid (eesti keeles). Jälgige uuendusi!
Projekti kaasrahastab Euroopa Liit. CERV-2023-DAPHNE. Leping nr 101140032. Sellel veebilehel väljendatud seisukohad on autorite omad ega pruugi kajastada Euroopa Liidu või Euroopa Komisjoni ametlikke seisukohti. Euroopa Liit ja rahastav asutus ei vastuta esitatud teabe eest.