Tehnoloogia & Sotsiaalmeedia Ohutus

Tehnoloogia areneb ja muutub igapäevaselt ning seda võib kasutada teie turvalisuse ohustamiseks või turvatunde tagamiseks. Kuna võim ja kontroll on osa perevägivallast, siis kasutavad vägivaldsed partnerid sageli tehnika vidinaid, et oma ohvrite tegevust jälgida ja kontrollida.

Kas Sul tekib vahest tunne nagu keegi jälgiks Sind? Mõned asjad, mida silmas pidada:

  • Kas sa teadsid, et keegi võib teise inimese arvutit jälgida ilma, et see isik seda ise teaks?
  • Kas sa teadsid, et „ajalugu“ ei saa arvutist täielikult kustutada?
  • Kas sa teadsid, et mobiiltelefoni kasutust saab jälgida?
  • Kas sa teadsid, et globaalset positsioneerimissüsteemi (GPS) on võimalik paigaldada sinu autosse, käekotti või mobiiltelefoni?
  • Kas sa teadsid, et e-kiri on nagu postkaart – selle teekonna saab kinni pidada/peatada?

On viise, kuidas end kaitsta. Tehnoloogia on võimas vahend inimesele, kes on lahkumas vägivaldsest suhtest.

Interneti ohutus
Arvutis olles Internetis surfates salvestatakse kõik külastatud leheküljed antud arvutisse. Kõik makstud arved ja online-ostud on võimalik järele kontrollida. Chat-vestlused ja emailid on võimalik taastada. Pea meelest, arvuti kasutamisel võib keegi seda jälgida. Turvalised arvutid on näiteks raamatukogudes, interneti kohvikutes, varjupaikades, tööl vms kohtades. Alati kasutage turvalist arvutit kui otsite informatsiooni kodust lahkumiseks vajalike toimingute kohta nagu bussi/rongi plaanid, võimalikud uued elukoha variandid, seadusest tulenev jms.

E-post
Teie vägivaldsel partneril võib olla ligipääs teie e-posti kontole. Enda turvalisuse huvides avage uus e-posti konto, millest teie partner ei tea. Tehke seda turvalises arvutis ja kasutage seda e-posti oma ohutuse planeerimiseks ja tundlikel teemadel suhtlemiseks. E-post, mida teie partner võib jälgida, peaks sama-aegselt siiski toimima (kõik neutraalsed kirjavahetused), et partner ei hakkaks kahtlustama.

Mobiiltelefon
Mobiiltelefonide läbi on võimalik kindlaks määrata teie asukoht reaalajas. Kõne- ja sõnumitelogi on võimalik taastada. Lisaks, asukohamääraja (GPS) võib paigaldada teie autosse või käekotti. Kaaluge eraldi kõnekaardi ja telefoni soetamist, et saaksite turvaliselt oma kõnesid teha.

Sotsiaalmeedia
Postitage ainult neid sõnumeid, mida te tahate, et avalikkus näeks ja teaks. Kord online’s, ei ole see enam teie kontrolli all. Kaitske oma isiklikku informatsiooni. Avalikustatud telefoni numbrid ja aadressid annavad inimestele võimaluse teiega otsekontakti luua ning sünnikuupäev, koolid, tööandjad, pildid äratuntavates kohtades teevad teatud inimestele Teie leidmise tunduvalt kergemaks.

Seadke piirangud. Öelge oma sõpradele-tuttavatele, et nad ei postitaks teie kohta personaalselt informatsiooni, kommentaare ega teeks teiega check-in’e sotsiaalmeedias. Paluge mitte postitada või tag’ida endast pilte, millega teie nõus ei ole.

Hoidke oma salasõna ainult endale – ei ole mingit vajadust oma sotsiaalmeedia konto salasõna kellegagi jagada.

Kui Sul on sõber, kes on vägivaldses suhtes, ÄRA POSTITA tema kohta mitte midagi ilma tema loata. Sa võid tema turvalisust muidu ohustada.

Linke, kuidas oma arvutist sirvimisajalgu kustutada:

Sirvimisajaloo kustutamine Google Chormes
Vahemälu ja muude brauseri andmete kustutamine Google Chromes
Sirvimisajaloo kustutamine ja haldamine Internet Exploreris
Veebilehtede ajaloo kustutamine Internet Exploreris