x

Haavatud naisele

Autor: Melissa Charles – Abikaasa, ema ja huumori-blogija, kes püüab hetk hetke haaval elukaose sees tervet mõistust säilitada ning blogib sellest aadressil http://notastepfordlife.com (inglise keelest tõlkinud Kata Pedamäe)

Haavatud naisele,

Ma tunnen sind. Ma ei tea su nime, vanust, elukohta ega telefoninumbrit.

Kuid ma tunnen sind.

Ma tean seda pilku su silmis. Seda hirmunud, löödud, masendunud, katkist pilku.

Ma tunnen sind, sest see pilk on olnud ka minu silmis.

Ma tean, mis tunne on elada kellegagi, kes sind hirmutab. Ma tean, mis tunne on uinuda haigelt ja ärgata ehmunult.

Ma tunnen sind.

Ma ütlen sulle kui üks ellujääja teisele: see ei ole sinu süü.

Ma tean, milline vaimne sõda su ümber toimub. Ma tean, et su olematu enesehinnang on olematu ning sa mõtled endast vaid negatiivselt. Ma tean, et arvad, et oled kasutu, kahjustatud, rumal ja laisk ning väärid iga sulle vihaselt öeldud sõna, iga lööki, nii emotsionaalset kui füüsilist. Ma tean, et usud, et kui sa suudaksid olla PAREM, muudaks see kõike. Sa saaksid tema heakskiidu ning ta oleks lõpuks õnnelik. Ja armastaks sind.

Hoolimata kõigest suudab ta ju armas olla. Teil on väga hinnalised mälestused, mida sa ei unusta ning pidevalt meenutad. Teil on lootust. Sa tead, kui armastav, lahke ja hell ta olla võib. Süüdi on vaid viha, mis teda aeg-ajalt valdab. Südames on ta väga armastav, kas pole?

Tõele otsa vaadates: ei, ta ei ole.

Viha on samasugune osa temast kui ta head küljed.. Kui kaua sa tema raevu ka ei kannata, see ei lõppe. Miski, mida ütled või teed, ei ole tema käitumises süüdi. Seepärast ei suuda su sõnad ega teod tema vihapurskeid peatada.

Ainult tema vastutab oma käitumise eest. Sinul ei lasu mingit süüd. Mitte mingit.

Ei ole oluline, mida sa tema vihastamiseks teinud oled. Õhtusöök läks kõrbema, sa tulid töölt hilja koju, läksid õhtul sõbrannadega välja või mõlkisid auto ära. See ei loe. Täiskasvanuna on tema kohustus oma emotsioone vaos hoida, see on ainult tema võimuses. Miski, mida sa teed, ei õigusta viha tõttu füüsilise vägivalla kasutamist. Mitte miski.

Ei ole oluline, MIKS ta vägivaldne on. See lihtsalt ei loe. Olgu tegemist psüühikahäire, sõltuvuse või sellega, et ta on lihtsalt julm kaabakas.. Lõpptulemus on sama. Inimesega, kes oma kaaslase kallal vägivalda tarvitab, ei peaks koos olema. Sa ei saa teda ravida, päästa või korda teha. Sa pead hoolitsema enda ohutuse eest.

Ja kogu see jama, milles ta sind veennud on? Mõtle korraks: kui sa tõesti  oled nii laisk, rumal, kole ja paks, nagu ta väidab, siis miks ta sind üldse tahaks? Arvestades tema kõrgeid standardeid, tundub see üsna ebaloogiline, kas pole? Jah, sest sa ei ole tegelikult selline. Sa oled imeline inimene, kes partner peaks hindama ja väärtustama.

Ta murrab su maha,  nii vaimselt kui füüsiliselt, sest teab, et ei ole sind väärt. Seetõttu on su kontrollimine ning sinusse hirmu ja enesevihkamise sisendamine tema ainus võimalus. Sellepärast ta nii käitubki. Leides vigu asjades, mille kohta ta enne kiitust jagas (nt kui hästi süüa tegid või mõnes kleidis välja nägid), aitab tal endale kinnitada, et kontroll on tema käes.

Sa ei suuda teda mitte kunagi rahuldada.

Ma palun, et sa lahkuksid. Mine ta juurest ära. On olemas naiste varjupaigad, kuhu põgeneda saad. Või helista hädaabisse. Palun, otsi abi. Mine turvalisse kohta. Pöördu tema poolt tekitatud kahju parandamiseks teraapiasse. Ole naine, kelleks sind loodi.

Ja ma luban sulle, et see naine ei ole kellegi poksikott.

Kui sa neid soovitusi järgid, näed ühel päeval peeglist õnnelikku naist, kelle silmis on rahu, elevus, ta armastab elu ja on tugev. Sa märkad endas tugevust.

Ma tunnen sind. Ma olin sina… Ma olen sina. Ma pääsesin. Ma ei läinud tagasi. Ka sina suudad seda.

Olgu põhjuseks vägivaldne partner või vanemad, olukord ei ole lootusetu. Alati leidub väljapääs.

Sa saad sellega hakkama. Pöördu kellegi poole. Otsi abi.  Lähisuhtevägivalla tugitelefonilt saab palju informatsiooni ja abi.

Sa suudad seda.

Helista üleriigilisele tugitelefonile 1492 või kohalikule naiste tugikeskusele.

Ma kirjutasin selle artikli, kuna ükski naine, laps ega mees ei peaks elama hirmus. Mitte keegi, hoolimata vanusest, soost, majanduslikust seisusest või ühestki teisest kriteeriumist, ei tohiks olla lähisuhtevägivalla ohver. Ma osalen sõnumi laiemaks jagamiseks ning lähisuhtevägivalla sihtgrupile mõistmise ja kaastunde jagamiseks liikumises #1000Speak.

Ma otsustasin kirjutada naisest, sest statistiliselt on naissoost lähisuhtevägivalla ohvreid meestest enam.  Kuid olen sügavalt veendunud, et meeste vastu suunatud lähisuhtevägivalla juhud on veel rohkem alateavitatud kui eksperdid arvavad. Ma loodan, et mida rohkem inimesed lähisuhtevägivallast räägivad ja levitavad arusaama, et tegemist on kuriteoga, ei pea ühel päeval enam keegi oma väidetavalt armastavat lähedast kartma. See on minu appi hüüe. Minu karje. Minu loosung, mida vihaselt levitan. Ei. Enam. Lähisuhtevägivald peab lõppema.

Täname

Kui oled ohus, siis kasuta lehelt ruttu lahkumiseks kollast X-nuppu.

(Vajuta ükskõik kus hüpikakna sulgemiseks)